O Jednom Výlete Keď Išla Karta

.. alebo z Tisovca cez Prahu do Lučenca
"Ani Boh nerozumie, čo si ten za kokotiny mrmle .. " (Štamgast v Divíne)

Z Mláky do Divína

(Mláky, Látky, Detvianska Huta, Vrchdobroč, Veľká Dolina, Malá Dolina, Dobroč, Divín)

  Ďalší deň sme začali slabými raňajkami na Kerametale. Vrátili sme sa do sedla Prašivá a začali stopovať smerom na Detviansku Hutu. Do pätnástich minút sme chytili stopa, mladého chalana, ktorý nás zobral s tým, že "aby sme mu nezajebali poťahy ..", tak neviem či narážal na naše ruksaky alebo moje treskové kraťasy. Spomínal, že ide až do Viedne, ale nám vyhovovalo, že nás vyklopil pri zastávke v Detvianskej Hute. Všimli sme si typickú "zaježkárku", ktorá si išla očividne niekam zatrampovať. Mladá baba s obrovským ruksakom, karimatkou a veľkými červenými zimnými rukavicami na rukách v auguste pri 25 stupňoch. Nuž neviem, či si náhodou nepopálila ruky pri vyberaní koláča z trúby, alebo to bola čistá diagnóza ..

.. 2D domček v Detvianskej Hute ..
.. no a potom že je problém sa niekam dovolať ..

Na zastávke sme sa miestnych spýtali, či ide nejaký autobus na Vrchdobroč, kam sme sa potrebovali dostať. Tlstejší chlapík v brazílskom futbalovom drese nás len vysmial so slovami: "Keď chcete ísť na kopce, tak len pekne ľavá, práva, ľavá, pravá .." Udreli sme do topánok a vykročili ľavou pravou von z Detvianskej Huty po uzučkej rozbitej asfaltke okolo ranču Haferník, kde sme chytili ďalšieho stopa, ktorý nás odviezol až na Vrchdobroč, čo nám práve vyhovovalo. Obzreli sme si okolité lazy, pekné domčeky a pobrali sa hľadať legendárne "príjemnú" žltú značku ..

.. kostolík v Detvianskej Hute ..
.. dokedy ešte? ..
.. jeden z novších domov na okraji Detvianskej Huty ..
.. cestou na Vrchdobroč ..
.. typický detviansky prícestný kríž ..
.. zvon pri kaplnke ..
.. lazy nad Detvianskou Hutou ..
.. lazy nad Detvianskou Hutou ..
.. lazy nad Detvianskou Hutou ..

Po žltej značke sme si už veselo vykračovali po východnopolianskych lazoch smerom do dedinky Dobroč cez osadu Brestina. Nepríjemnú asfaltovú cestu cez Veľkú a Malú Dolinu sme si spríjemňovali rôznymi plodmi, černicami, malinami, jablkami, ale aj slivkami spoza plota, no tých sme museli zjesť vždy viac alebo menej ako sedem, aby sme neboli prašiví sedmoslivkári. Nad Dobročom sa nachádzala malá strieška obklopená popílenými stromami s výhľadom na Striebornú a Cinobaňské vrchy. A práve tu sa nám začala obloha zaťahovať ..

.. osada Brestina ..
.. starý ranč Karabach ..
.. Vrchdobroč ..
.. Malá Dolina ..
.. samota u lesa ..
.. výhľad na Dobroč ..

V Dobroči sme sa pochopiteľne zastavili v miestnom šenku. Pri vedľajšom stole sedeli dvaja štamgasti ponorení do rozhovoru, pričom jednému z nich nebolo rozumieť absolútne nič. Asi po 15 minútach zapálenej diskusie sa ten nezrozumiteľný postavil a odišiel z terasy dovnútra, na čo si jeho parťák povzdychol a poznamenal: "Ani Boh nerozumie čo si ten za kokotiny mrmle..". Chlapík sa vrátil a veselo pokračovali v debate ďalej ..

.. v Dobroči radšej opatrne ..
.. v miestom šenku v Dobroči s diskutérmi napravo ..

Zistili sme, že nám ide autobus priamo do Divína, kam sme sa chceli dostať. Bus nas previezol obcou Mýtna a za pár minút stáli na námestí v Divíne. Začali padať prvé kvapky dažďa a my sme sa začali poihrávať s myšlienkou, kde dnes zakempujeme. Miestnych mladých sme sa popýtali, či sa v Divíne nenachádza náhodou nejaká turistická ubytovňa. Poradili nám hostinec Šlapka, čo vo mne vyvolalo údiv a zvedavosť zároveň. Vydali sme sa teda ku Šlapke. Išlo o jednoduchú robotnícku ubytovňu s hostincom dolu, čo nám znova vyhovovalo. Mladá slečna práve otvorila šenk, tak sme sa rovno ubytovali a ja som sa nezabudol spýtať, podľa koho je odvodený tento zaujímavý názov. Upokojila ma, že v tom nemá prsty (ani nič podobné) žiadna ľahšia žena, ale zavesená papuča - šlapka nad vchodom. Ako si tak sedíme na terase, prisadol si k nám nejaký pánko, ktorý sa predstavil ako umelecký maliar Ivan Janický. Predostreli sme mu náš plán, že by sme sa chceli dostať zajtra večer do obce s írečitým názvom Praha. On nám na to, že pozná starostu a že nech povieme len jeho meno a starosta nám poskytne strechu nad hlavou. Brali sme to celé trochu s rezervou, lebo krčmových rečí typu ".. kedykoľvek budeš niečo potrebovať, obráť sa na mňa .." sa už asi každý napočúval až-až. Ktohovie, či to bol fakt Janický, či bol naozaj maliar, nieto ešte či pozná aj starostu ..

.. obed na balkóne v ubytovni Šlapka ..

Keď trochu prestalo pršať, vybrali sme sa k vodnej nádrži Ružiná, ktorá patrí medzi najteplejšie priehrady na Slovensku. V jej blízkosti sa nachádzajú dve rekreačné strediská či veľké množstvo rodinných chát pre ubytovanie v súkromí a zopár bufetov, ktoré pre nepriaznivé počasie zívali prázdnotou. Vyvalili sme sa na lehátka, otvorili fľašu vínka a popri popíjaní čakali, kým sa obloha roztrhá lebo sme verili v krásny slnečný zbytok dňa ..

.. zatvorená reštaurácia pri Ružinej ..
.. prázdne bufety ..
.. vodná nádrž Ružiná ..
.. obloha sa začína trhať ..
.. pripíjanie na krajší deň ..
.. tomuto vravím pohodička ..

Obsah fľašky sa pomaličky strácal v našich útrobách, mraky sa čoskoro rozptýlili a na modrú oblohu sa vrátilo slnko. Sychravý upršaný deň sa zmenil na krásny, presne taký, aký sme chceli. Nasledovalo kúpanie, odpočívanie a vychutnávanie si pol dňa voľna od šlapania alebo stopovania, na ktoré sme mali posledné dni šťastie.

.. vodná nádrž Ružiná ..
.. zátišie kúsok od nás ..
.. slnko nad Ružinou ..
.. lehátka pri nádrži ..
.. letné sídlo Miča Bjukenena ..
.. pri západe slnka sa do bufetov vrátili rekreanti ..
.. západ slnka na vodnej nádrži Ružiná ..

Vrátili sme sa do Šlapky, na balkóne zadelili večeru a na záver sa pobrali "na jedno" dolu do hostinca. Vonku sedela partička mladých nachniapaných tínejdžerov, z ktorých jeden ogrcal zelený koberec na terase. Jeho kamarát vyfasoval kýbeľ s vodou a akonáhle bol s čistením hotový, už aj sa hlásil pri bare s úsmevom na tvári a objednával ďalšie 4 Absinthy s malými pivami ako brzdami a argumentom: "Od rána pijem a nič mi nie je .." Nuž darmo, zlaté časy, mládež a ich prázdniny ... .. . (pokračovanie)

.. príprava večere ..
.. fazuľa s párkami v paradajkovej omáčke ..
.. parťák drhne ogrcaný koberec ..