Cyklotúra Naprieč Slovenskom

.. vyše 1000 kilometrov na bicykli za 13 dní z východu na západ ..
".. Slovensko naše, prekrásna krajina, výhľadov plný kraj, na tvojich horách nádhery trónia v údoliach šumí ľúbezný háj .."

Stred sveta je vo Vrbovom

(Topoľčany, Chrabrany, Urmince, Horné Štitáre, Hajná Nová Ves, Krtovce, Nitrianska Blatnica, Radošina, Ardanovce, Šalgovce, Svrbice, Ratnovce, Banka, Piešťany, Trebatice, Vrbové, Prašník, Košariská, Brezová pod Bradlom, Prietrž, Senica, Čáčov, Dojč, Šaštín - Stráže .. 114 km)

  Predposledný deň našej cyklotúry sa začal 'neobyčajne' slnečnými lúčmi, žiadnými oblakmi a krásnym počasím. Vyštartovali sme do neďalekých Chrabrian, kde sme si na benzínke kúpili raňajky s kafíčkom. Po bočných cestách sme prešli malými dedinkami Urmince, Horné Štitáre, Hajná Nová Ves, Krtovce a cez Nitriansku Blatnicu do Radošiny. Počas tejto trasy sme mali pekné výhľady na celý Považský Inovec a okolité polia plné slnečníc. Aby sme sa vyhli výšľapu do sedla Havran po hlavnom ťahu, v Radošine sme zvolili alternatívu cez Ardanovce, Šalgovce, Svrbice, Ratnovce až do samotných Piešťan. Ratnovce obývalo zopár civilizovaných cigáňov, ktorí na nás síce zazerali, ale nič po nás nehádzali ako sa nám to stalo na Spiši. Chvalabohu ..

.. polia pri Chrabranoch ..
.. cestou do Urminiec ..
.. Považský Inovec ..
.. Ardanovce s ružovým kostolom ..
.. konečne Trnavský kraj ..

Po príchode do Piešťan sme sa nejakou náhodou ocitli na trhovisku, kde nám pánko ponúkol čerstvé ríbezle a keď zistil, odkiaľ ideme, tak nám ich dal zadarmo. Dal sa s nami do reči ohľadom bicyklov, Maťo mu poradil a na oplátku nám nabalil ďalšie ovocie. Namôjveru milý chlapík. Prešli sme cez most, centrum Piešťan, ponad diaľnicu D1 a cez Trebatice do Vrbového. Do hlavného mesta svetovej vedy, do stredu samotného sveta a vesmíru ..

.. labuť na Sĺňave ..
.. Piešťany ..
.. Piešťany ..
.. synagóga vo Vrbovom ..

Každý, kto pozná Vrbovskích Víťazov vie, že Jobusovci pochádzajú z Vrbového tak, ako aj ich multiorganizácia KRIAK, pod ktorú patria ďalšie organizácie. Medzi neodmysliteľné súčasti patrí náučný chodník stredom sveta a vesmíru, kde stred sveta je označený veľkým pandrlákom a touto ódou. Kým sme toto dôležité a strategické miesto našli, poriadne sme sa nahľadali, lebo sa schovávalo za poľom v zarastenom prostredí. Ale keďže išlo o stred sveta a vesmíru, nedalo nám ho nenájsť a neurobiť si nezabudnuteľné fotky. Teraz môžeme hrdo vyhlásiť, že sem boli na unikátnom mieste ..

.. pri strede sveta a vesmíru ..
.. stred sveta a vesmíru ..

Z Vrbového sme vydali ku Prašníku, ktorý je považovaný za východnú hranicu Malých Karpát. Odtiaľ sme pokračovali cez rodnú obec M. R. Štefánika Košariská do Brezovej pod Bradlom. Prešli sme celým centrom a keď som chcel Maťovi ukázať, kde som pri poslednej návšteve Brezovej prespával, všimli sme si otvorené kúpalisko. Netrebalo nás dva krát presviedčať a o 5 minút nám z bazéna trčali len hlavy. Ideálny spôsob ako prečkať najväčšie horúčavy ..

.. Košariská ..
.. Štefánikova mohyla ..
.. Brezová pod Bradlom ..
.. Brezová pod Bradlom ..
.. Brezová pod Bradlom ..
.. Brezová pod Bradlom ..
.. kúpalisko v Brezovej pod Bradlom ..

Po pár hodinách strávených v bazéne sme sadli na bicykle a pokračovali k Pavlíkovmu mlynu a odbočili z hlavného ťahu vpravo na Dolný Štverník smerom k Prietrži. Lazy s roztrúsenými domami v kopcoch pripomínali okolie Zaježky. Územie medzi Senicou, Jablonicou a Brezovou pod Bradlom je viacmenej celé lazového charakteru vyznačujúce sa prevažne kopcami. Obec Prietrž, cez ktorú tečie rieka Myjava, sa nachádza v strede spomínaného 'trojuholníka'. Z Prietrže nasledoval výšľap na Brestové a odtiaľ príjemný zjazd až do Senice.

.. železničná stanica v Brezovej pod Bradlom ..
.. Malé Karpaty ..
.. Malé Karpaty ..
.. čierne kravy ..
.. nad Prietržou ..
.. nad Prietržou ..
.. nad Prietržou ..

Cez Senicu sme prešli bez zastavenia a pokračovali, síce po hlavnom ťahu, ale aspoň so širokou krajnicou na Dojč. Zrazu nás ofúkol nejaký kabriolet, ktorý išiel dobrých 200km/h. Čím bližšie k domovu, tým arogantnejší šoféri alebo nepríjemnejší ľudia. V Topoľčanoch sme si tak s Maťom rekapitulovali našu trasu v zmysle že akí milí a príjemní ľudia boli na východe, ako sa všetko dalo a ako nám vychádzali v ústrety. A čím sme boli bližšie k Bratislave, tým viac sme dostávali odpovede typu nedá sa, nevieme alebo nejde to. Smutné a pravdivé zároveň ..

.. kaplnka pri Štefanove ..

Dorazili sme do Šaštína-Strážov, alebo ako sa to skloňuje a vyhľadali privát, na ktorom sme mali dohodnuté ubytko. Milá pani nás ubytovala vedľa nejakých Maďarov, ktorí spali jak drevá po náročnej šichte. Zhodili sme kapsy a zobrali bicykle aby sme si obzreli Šaštín-Stráže. Život Šaštína-Stráží je úzko spätý s národnou svätyňou, bazilikou (basilica minor) Panny Márie Sedembolestnej, hlavnej patrónky Slovenska. Jej pôvod siaha až do roku 1736, kedy začali terajšiu baziliku stavať podľa plánov Mateja Vépiho aj spolu s priľahlým kláštorom rehoľníci svätého Pavla - pavlíni. Dnes je kláštor a bazilika v správe saleziánskej rehole. Pred bazilikou sme narazili na štyroch lokálnych vagabundov, ktorých sme sa nevedeli zbaviť ešte ani večer. Keď sme sa ich konečne zbavili, odišli sme na privát vyspať sa pred posledným dňom. Už len jedna a noc a sme doma .. (pokračovanie)

.. socha pred bazilikou ..
.. bazilika Panny Márie Sedembolestnej v Šaštíne-Strážach ..
.. bazilika Panny Márie Sedembolestnej v Šaštíne-Strážach ..
.. miestni vagabundi pred baziliou ..
.. bazilika Panny Márie Sedembolestnej v Šaštíne-Strážach ..
.. bazilika Panny Márie Sedembolestnej v Šaštíne-Strážach ..
.. rieka Myjava v Šaštíne-Strážach ..