Cyklotúra Naprieč Slovenskom

.. vyše 1000 kilometrov na bicykli za 13 dní z východu na západ ..
".. Slovensko naše, prekrásna krajina, výhľadov plný kraj, na tvojich horách nádhery trónia v údoliach šumí ľúbezný háj .."

Levoča a Slovenský Raj

(Spišské Podhradie, Nemešany, Klčov, Spišský Hrhov, Levoča, Levočské Lúky, Harichovce, Spišská Nová Ves, Novoveská Huta, Mlynky, Dedinky .. 66km)

  Keď sme sa ráno zobudili, Denisa už bola preč. Vyštartovali sme zo Spišského Podhradia po hlavnej ceste do Levoče. Toto bol jeden z najhorších úsekov, keďže cesta nemala poriadnu krajnicu a okolo nás vkuse chodili kamióny, dodávky a iné veľké kraksne. Keď sme konečne dorazili do Levoče, uvítalo nás nemilé prekvapenie vo forme lešení na mnohých historických budovách. Chceli sme si obzrieť kostol sv. Jakuba, patrí medzi najväčšie gotické chrámy na Slovensku. Chceli sme si samozrejme obzrieť hlavný oltár, ktorý je súčasne najvyšším gotickým oltárom na svete (meria 18 metrov a 62 centimetrov) a jeho autorom je známy neskoro gotický rezbár Majster Pavol z Levoče, ale vďaka neochote pracovníčok, ktoré nás nechceli pustiť dovnútra (že môžeme, ale až trištvrte hodinu), tak sme sa na neho vyfuckovali a pokračovali v obzeraní Levoče z bicyklov ..

.. Ľudovít Štúr v Levoči ..
.. kostol sv. Jakuba v Levoči ..
.. kostol sv. Jakuba v Levoči ..
.. kostol sv. Jakuba v Levoči ..
.. Spišské múzeum v Levoči ..
.. evanjelický kostol v Levoči ..
.. kostol sv. Jakuba v Levoči ..

Po skúsenosti s Dobrou Vôľou sme sa chceli vyhnúť známej obci Letanovce pri Spišskom Štvrtku, tak sme opustili Levoču smerom na Levočské Lúky a Harichovce rovno do Spišskej Novej Vsi. Ani sme sa v nej nezastavili a rovno pokračovali na jej časť Ferčekovce a ďalej na Novoveskú hutu. Pekný výhľad na Tatry sa nám naskytol hneď za Spišskou Novou Vsou.

.. výhľad na Tatry za Spišskou Novou Vsou ..

Nasledoval hustý stupák do sedla Grajnár vo výške 1023 metrov nad morom. Najprv sme prešli odbočku na lom Gretla, neskôr prešli okolo veľkého kameňolomu a neustále šľapali hore. V sedle Grajnár sme našli prístrešok, kde sme si na chvíľu oddýchli a pozreli si zbytok lietadla mjr. Ing. Mariána Katušku, ktorý tu v roku 2002 havaroval.

.. kameňolom za lomom Gretla ..
.. zbytok MIG-29 ..
.. mjr. Ing. Marián Katuška ..
.. sedlo Grajnár, niekde uvádzané 1023m, tu na tabuli 1162,5m kto sa v tom má vyznať ..
.. cyklisti v sedle Grajnár ..

Z Grajnára sme sa spustili smerom na Mlynky po dosť rozbitej ceste, ktorá nás nepríjemne vyhrkala. Hneď ako sa v diaľke objavili Mlynky, naše ksichty sa zmenili z vyhrkaných na usmievavé a tešili sme sa z toho, že sme kúsok od Dediniek, od našej dnešnej destinácie.

.. Dobšinský kopec pri Dedinkách ..
.. Palcmanská Maša a v pozadí Dedinky ..
.. Dedinky ..
.. kačka v Palcmanskej Maši ..
.. ryby v Palcmanskej Maši ..
.. Dedinky (800m) rázcestník ..
.. kačičky v Palcmanskej Maši ..
.. Palcmanská Maša ..

V Dedinkách sme našli ubytovanie na priváte a išli sa naobedovať. Mišinka zanechala odkaz, po obede sme ju odprevadili na vlak a išli sa kúpať do Palcmanskej Maše, najstudenšej vodnej nádrži na Slovensku. Už len kvôli tomu, že sme Priaznivci. Voda bola dosť studená ale aj napriek tomu nám to padlo vhod. Baby sa slnili na brehu, my sme sa čvachtali a večer sa pobrali na privát. Zakúrili sme v krbe, Vlado pripravil večeru a ako úplný bonus sme v telke vymákli Dědictví aneb Kurvahošigutentag. Úspešne ze zakončili ôsmy deň .. (pokračovanie)

.. výhľad z terasy na Palcmanskú Mašu ..
.. posedenie v 'lahôdkoch' ..
.. na priváte ..
.. na priváte ..
.. Maťo a Vlado večerajú ..
.. zohrievanie vymrznutých nôh z Palcmanskej Maše ..