Roadtrip po Slovensku

.. alebo krížom krážom po rôznych kútoch našej krajiny
"Tu to všade naokolo bubloce v hrnci pod pokrývkou, uvidíme čo a ako dopadne .." (Mirka na Podsekieri)

Zo Zaježovej cez Sekier pod Javorinu

(Polomy, Sekier, Podsekier, Lubina)

  Vzdelávacie centrum Zaježová na laze Polomy je priestorom, kde pripravuje (nielen) OZ Živica väčšinu akcií pre verejnosť. Pôvodné tradičné gazdovstvo slúži na tieto účely už od začiatku deväťdesiatich rokov. Postupne bolo upravované a vďaka OZ Živica a veľkej investícii z tzv. Nórskych fondov sa podarilo dom v roku 2008 viacmenej dokončiť. Vytvoril sa tak priestor pre množstvo kvalitných podujatí, zameraných na holistickú environmentálnu výchovu. Rekonštrukcia prebehla s čo najväčším využitím prírodných materiálov a environmentálnych technológií. V spoločenskej miestnosti sú hlinené omietky, vo vestibule hlinená priečka, časť stien je izolovaná slamennými balíkmi, v podkroví boli použité vločky z recyklovaného papiera. Dom je vykurovaný kotlom na drevo a ohrev úžitkovej vody zabezpečujú solárne kolektory. Odpadová voda je zneškodnená v biologickej čističke. Výsledná prerábka je zaujímavou ukážkou postupov prírodného staviteľstva, kde sa kládol dôraz nielen na ekológiu, ale aj na estetiku.

.. jedáleň ..
.. vstupná hala ..
.. aj rozvodná skriňa môže mať pekné dvierka ..
.. dolná kúpelňa ..
.. polomská kuchyňa ..
.. vzdelávacie centrum Zaježová ..
.. bylinky pri jazierku ..
.. jazierko ..
.. solárny vodník ..
.. Miro Čársky vyrába novú preliezku ..
.. polomská kôlňa ..
.. záhradka ..
.. záhradka ..
.. klasická stavba ..

Z Polomov sme sa presunuli na Sekier, kde sa raz ročne koná v lete veľká slávnosť na Sekierských lúkach. Navštívili sme Háňu Schneiderovú v jej nádhernom slamenom domčeku, ktorého stavbu zachytáva tento dokumentárny film. Ak máte radi prírodné staviteľstvo tak si ho určite pozrite. U Háni sme si dali čaj, posedeli a podebatovali asi hodinku a porabli sa na Sekiersku usadlosť ..

.. Sekier ..
.. u Háni v domčeku ..
.. u Háni v domčeku ..
.. kvietky musia byť ..
.. spokojná Háňa ..
.. kone pred domom ..
.. Hánin domček ..

Sekier je tradičné gazdovstvo na laze v Zaježovej, ktoré v roku 1994 zakúpilo OZ Pospolitosť pre harmonický život (PHŽ). Je to priestor pre ľudí, ktorí chcú aktívne pomáhať pri projektoch v Zaježovej a okolí. Popritom zažívajú materiálne jednoduchší, prírode blízky pobyt na lazoch. Ľudia na Sekieri, inšpirovaní skromným a sebestačným životom našich predkov, sa snažia hľadať alternatívu bezduchému konzumu. Časť hospodárskej prístavby gazdovstva na Sekieri je prerobená na bývanie, pričom sa použilo drevo a hlina ako stavebný materiál. Počet dlhodobých obyvateľov kolíše medzi 1 až 10 ľuďmi. Do domu je privedená voda z neďalekej studne, vnútri sa kúri drevom a obyvatelia Sekiera si ho chystajú sami. K domu prináleží cca. 20 ha pôdy, zväčša lúk a pasienkov, ktoré sa využívajú len zčasti. Sekierčania sa starajú o záhradu, kde ekologicky dopestujú časť potravín pre spotrebu domácich a hostí. Dom je vybavený knižnicou, remeselnými nástrojmi, tkáčskymi krosnami, kováčskou vyhňou, chlebovou pecou a sušiarňou ovocia. Ich využitie však závisí od toho, kto aktuálne v dome býva. Žiaľ, často sa stáva, že ostávajú nepoužívané.

.. Sekier ..
.. vojenský stan na Sekieri ..
.. knižnica a hore interhotel na sene ..
.. Heppy na Sekieri ..
.. no ukážte sa, fešandy ..
.. dve malé kozy, to ja rád ..
.. kozééénky ..
.. ňuňu ..
.. Sekier ..
.. Ája a Mája ..
.. poprosím podrbat za uškem ..
.. domáci maznáčik ..
.. Mária ..
.. sekiersky plot ..
.. Zaježová ..

Zo Sekiera sme sa vybrali navštíviť Mirku Bužekovú na Podsekier. V jej malom domčeku nás vždy privítajú krásne handmade vecičky spolu s peknými dekoráciami či na stenách alebo oknách. Tentokrát bola doma aj Zornička a na návšteve aj Saška, ktorá sa hrala s korytnačkou. U Mirky sme strávili dobré dve hodiny a rozprávali sa o všetkom možnom, ako o živote na Zaježke, tak o pripravovaných akciách a kadejakých susedských vzťahoch v okolí.

.. dažďové kvapky ..
.. popršané ..
.. ahaho, dubák! ..
.. po ceste sme stretli Zuzku Špánikovú, ktorá sa úplne rada fotí ..
.. Javorie ..
.. a už vidno Mirkin dom ..
.. Mirkina záhrada ..
.. Mirkin domček aj so záhradkou ..
.. Saška a Zornička s korytnačkami ..
.. poézia ..
.. kamošky ..
.. Zornička ..
.. Heppy s Mirkou pred domčekom ..

Rozlúčili sme sa na Podsekieri aj so Zaježovou, po ceste zobrali Barboru a priblížili ju na rázcestie. Nasledoval presun do Bielych Karpát, konkrétne pod Javorinu, aby sme to mali zajtra bližšie ku Aragornovi na Mordor, kde sa konal druhý ročník príjemnej akcie 'Priatelia priateľom'. Rozmýšľali sme kde skončiť a Google nám poradil turistické ubytovanie na priváte pod Javorinou v časti Hrnčiarové, ktoré je odľahlou súčasťou obce Lubina.

.. Barbora ..
.. nad Pliešovcami ..
.. Javorie ..
.. lúky nad Pliešovcami ..

Trochu nám trvalo, kým sme spomínaný privát našli. Privítali nás milí domáci a ponúkli rôznymi dobrotkami. Ubytovanie bolo naozaj pekné, konieckoncov si ho môžete pozrieť na tejto stránke. Keď sa pán domáci dozvedel, že som turista a cyklista hneď ma obsypal množstvom katalógov, brožúriek, časopisov a ďalších propagačných materiálov ohľadom Bielych Karpát. V tomto okolí je množstvo dobrých cyklotrás, ale taktiež veľa turistických chodníčkov rôznej obtiažnosti. Dlho sme sa rozprávali najmä o turistike a ochrane prírody. Barborka v bruchu začala kopať a dávala Heppy najavo, že je čas ísť spať. Pobrali sme sa na horné poschodie do izby a dopriali si odpočinok vo forme spánku a vychutnali si poslednú noc na tomto roadtripe .. (pokračovanie)