Roadtrip po Slovensku

.. alebo krížom krážom po rôznych kútoch našej krajiny
"Aha Manik! Zase ideš okolo? " (Vlado na Polomoch)

Z Hronca cez Brezno a Zvolenskú Slatinu na Zaježovú

(Hronec, Brezno, Brusno, Môlča, Horná a Dolná Mičiná, Zvolenská Slatina, Slatinské Lazy, Kalinka, Zaježová, Polomy)

  Ráno sme sa zobudili a vonku pršalo. Tento deň sme zvolili ako oddychový s tým, že strávime s Denkou aspon pol dňa. Po výborných raňajkách, ktoré nám pripravila u nich na záhrade sme sa vybrali do Brezna. Chcela nám ukázať príjemnú kaviareň Elixír a skvelú reštauráciu Elf. Rozlúčili sme sa s domácimi a vyrazili do Brezna ..

.. parádne raňajky u Denky ..
.. všehochuť ..
.. Chiara ..
.. synagóga v Brezne ..
.. parádne svetlá majú v kaviarni Elixír ..
.. Heppy a Denka v kaviarni Elixír ..

Posedeli sme v Elixíre, podopíjali kávičky a čajíky a presunuli sa na obed do reštaurácie Elf. Dali sme si ľahký obed a rozlúčili sa s Denkou s tým, že sa čoskoro vidíme v Bratislave alebo opäť na nejakej akcii. Nasadli sme do auta a pobrali sa smerom na Banskú Bystricu. Pred Bystricou sme to stočili južne na Šálkovú a cez krásnu Môlču na Hornú a Dolnú Mičinú, Zolnú až do Zvolenskej Slatiny, kde sme boli pred piatimi dňami. Tentokrát sme ale nenavštívili bryndziareň, ale Babičkinu cukráreň a kúpili jednu z najlepších, ak nie rovno najlepšiu, štrúdlu na zemeguli. Naozaj vrele odporúčam, ak by ste išli niekedy cez Zvolenskú Slatinu, rozhodne sa zastavte v tomto dome a dozvonte sa pri bránke až pokiaľ vám chlapík nedonesie v papierovej krabici veľké čerstvé chutné štrúdle. Môžete byť akokoľvek prežraní, môže vám byť hocijako zle, môžete grcať 3 dni vkuse, tejto štrúdli sa jednoducho nedá odolať. Kúpili sme rovno dve, veď čo ak ..
Pokračovali sme na Slatinské Lazy a Kalinku, kde sú pekné stupáky, ktoré som si pamätal z cyklotúry naprieč Slovenskom.

.. výhľady spred Slatinských Lazov ..
.. výhľady spred Slatinských Lazov ..
.. nad Vígľašskou Hutou ..

Z Vígľašskej Huty - Kalinky sa na Zaježovú ide po hlavnej ceste, ktorá míňa Červenú Vodu, Rebrický jarok, Podlysec, Dubinú, Dolinky a prichádza na hlavné rázcestie, ktoré križuje červenú značku - Rudnú magistrálu. Na Polomy to je už len na skok. Keď sme prišli na Polomy, vošli sme rovno do čajovne, kde nás privítal už-neviem-po-koľký-krát Vlado, opäť sa usmial a dal rovnakú otázku: "Zase ideš okolo?". "Ale hej, akurát teraz sme na roadtripe a flákame sa kade tade po Slovensku" dodal som s úsmevom a pomaličky si sadal k obľúbenému stolíku pod okno. Pod veľkým oknom sedelo zopár žien s ktorými sme sa dali do reči a zistili sme, že sú na sústredení a sú z Nadácie pre deti Slovenska. Ponúkol som ich čerstvou štrúdlou, ktorú si nevedeli vynachváliť a zároveň sa veľmi potešili nadštandardným službám tejto čajovňe. Nuž tak ale nepodeľ sa, keď máš takéto tromfy v krabici, no nie?

.. čajovňa na Polomoch ..
.. čajovňa na Polomoch ..
.. ženské z Nadácie pre deti Slovenska ..
.. spokojná Heppy ..

Tento deň sme mali naozaj veľmi pokojný a ani sme nenajazdili stovky kilometrov, ako doposiaľ. Spokojní sme sa išli nadýchať čerstvého vzduchu, ktorý je po daždi absolútne dokonalý a obzvlášť na horách. Zaježovské pohorie Javorie je reliktom treťohorného stratovulkánu tvoreného vrstvami pevných lávových prúdov a vulkanoklastikami. Múdry som jak rádio, ale nebyť Wikipedie, neviem ani prd makový. Dohodli sme sa, že siedmy deň strávime na Polomoch a vybehneme na Sekier a Podsekier a skončíme niekde v Bielych Karpatoch .. (pokračovanie)