Roadtrip po Slovensku

.. alebo krížom krážom po rôznych kútoch našej krajiny
"Toto je Pánbožko, alebo pán Boško, sólový fujarista a ľudový rezbár z Poltára .. " (Maňana z Rimavskej Soboty)

Z Bratislavy cez Detvu a Ipeľ do Košíc

(Bratislava, Zvolenská Slatina, Detva, Látky, Vlčovo, Ipeľ, Rimavská Sobota, Košice)

  Z Bratislavy sme vyštartovali o desiatej ráno. La3no Cubano striedalo Bajofondo a cesta rýchlo ubiehala. Diaľnice boli na počudovanie prázdne a vo Zvolene sme boli už pred poludním. Pár krát nás predbehli čierne vládne autá, ktoré sa kozmickou rýchlosťou rútili vpred, pretože zrejme potrebovali byť v destinácii v čo najkratšom čase. Inak sa nič zvláštne nestalo. Vlastne áno, stretli sme starý naložený Volkswagen s holandskou značkou neďaleko Nitry, ale to je vedľajšie. Prvú zastávku sme dali až za Zvolenom v Zvolenskej Slatine v bryndziarni a syrárni, ktorá je najväčšou a najstaršou bryndziarňou na svete. Založila ju rodina Molecovcov v roku 1797 a od tých čias sa v nej nepretržite vyrába bryndza. Nakúpili sme syry a jogurty a pobrali sa do Detvy. Pri kostole sv. Františka z Assisi sa nachádza drevená brána z roku 1857, ktorá je poslednou zachovanou ukážkou drobnej drevenej architektúry pôvodnej Detvy.

.. drevená brána v Detve ..
.. kostol sv. Františka v Detve ..

Z Detvy sme pokračovali cez Hriňovú a Detviansku Hutu do Látok, časti Prašivá, kde sa nachádza hotel Royal, ktorého súčasťou bol Medvedí brloh. Bolo zatvorené tak sme pokukali okolité chatky, ktoré sú ideálnym miestom na príjemný náchniap v prírode v akomkoľvek ročnom období.

.. za Detvianskou Hutou ..
.. hotel Royal ..
.. medvedí brloh ..
.. chatky v lokalite Látky - Prašivá ..
.. chatky v lokalite Látky - Prašivá ..

Kúsok za Látkami je areál športov, kam sa odbáča zo sedla Prašivá (961m) a nachádza sa tam penzión Kerametal, v ktorom sme pár rokov dozadu nocovali v rámci iného výletu. Tentokrát sme ale pokračovali bočnou cestou pod Rovienkou smerom na Vlčovo. Kraj, v ktorom nestretnete nikoho, iba starú cestu a nádherné výhľady na okolité Málinské vrchy. Okolie malej kaplnky tvoria rozpadnuté budovy, ktoré si ihneď našli miesto v jednom z mojich albumov na Facebooku. Lúka bola posiata voňavými kvetmi, zopár mrakov sa valilo zo západu a hrobové ticho nám robilo spoločnosť po celý čas, ktorý sme pri kaplnke strávili.

.. penzión Kerametal ..
.. pozor! výskyt medveďa v lese ..
.. na zastávke vidno, ako často tu niečo premáva ..
.. Vlčovo ..
.. púpava ..
.. lúka ..
.. lúka vo Vlčove ..
.. spokojná Heppy ..
.. stodola ..
.. stodola ..
.. stará stodola ..
.. zub času je neúprosný ..
.. kaplnka vo Vlčove ..
.. stojan na sviečku ..
.. kaplnka ..
.. keď sa valia mraky ..
.. nad Vlčovom ..

Z Vlčova sme prešli cez malinkú obec Ipeľ a Dobrý Potok, kde sme stretli až jedného človeka, ktorý za nami ešte dlho pozeral, kdeže sa tu berieme. Nasledovala cesta okolo vodárenskej nádrže Málinec na rieke Ipeľ, ktorá slúži ako zásobáreň pitnej vody pre priľahlé okresy a reguluje horný tok rieky.

.. vodárenská nádrž Málinec ..
.. Málinské vrchy ..

Z Málinca sme sa presunuli do Rimavskej Soboty, kde sa práve v tento deň konal festival Samsara, ktorý odštartoval letnú sezónu v areáli Kongo pubu. Okrem koncertu Dúhových Eminencií s tanečníčkami Yasmin, Maoka a spol, sme mali možnosť stretnúť Whiskyho zo Slobodnej Európy, ktorý sa po dlhých rokoch cestovania po odľahlých kútoch sveta rozhodol vytiahnuť na svetlo sveta mnohé svoje zážitky a fotografie zo svojich výprav. Nechýbala ani Monika Račková a jej bábkové divadlo s kreatívnou dielňou pre najmenších. Taktiež sme tu postretávali pár ľudí z Drienku, ktorí prišli vystavovať svoje výrobky. Pokojná a príjemná atmosféra sa ťahala až do neskorých nočných hodín, kedy sme sa pobrali ďalej ..

.. keramika Rasťa Fáraja ..
.. sólový fujarista, píšťalkár a ľudový rezbár Rastislav Boško ..
.. pán Boško pri práci ..
.. Heppy a Maňana ..
.. Anička s Andrejom ..
.. úplne jak bratia ..
.. Tigie z Košíc ..
.. a dostali sme aj čerešne ..
.. tanečníčka Janka ..
.. tanečníčka Iveta ..
.. Dúhové Eminencie ..
.. Miloslavove sólo ..
.. virtuóz sa nezaprie ..
.. Dúhové Eminencie ..
.. spokojní Manikovci ..
.. tanečníčky Yasmin ..
.. tanečníčky Yasmin ..
.. Maok a Sandra ..
.. Janka v akcii ..
.. Whisky a lokálny nachniapavač ..
.. Sandra počas koncertu ..

Keď sme asi o desiatej večer opúšťali Rimavskú Sobotu spolu s Tinkou Rinkou, nedalo mi neodfotiť obrovský jasný mesiac, ktorý nám svietil na cestu až do Košíc. Počas celého dňa nám hlásili kamaráti búrky a lejaky, no ani jeden nás nezasiahol. Ešte aj teraz v noci intenzívne lialo v Košiciach, kam sme mali namierené, no kým sme tam prišli bolo len mokro. Počas cesty začala pípať kontrolka oleja, čo na prvý deň nebolo nič moc, tak som si povedal, že to ráno kuknem. K Tinke sme dorazili v noci. Malý psík Archie začal od radosti skákať a tešiť sa, že ho niekto prišiel konečne pozrieť. Otvorili sme lahvičku červeného, domáci syr od Maňanu z Rimavskej a dopriali si ešte krásnu afterparty po koncerte. Unavení sme zaľahli okolo druhej v noci a začali sa tešiť na druhý deň .. (pokračovanie)

.. spln ..