Ponitrianska Magistrála

.. alebo z Nitry do Handlovej cez Tríbeč a Vtáčnik
"Zvládli ste to, gratulujem!" (Jana Rusňáková v Handlovej)

Z Kaních studní do Handlovej

(Kanie studne, Tri chotáre, Jarabá skala, Biely kameň, Dierovce, Veľký Grič, Zbojnícke, Chemika, Handlová)

  Posledný deň nášho prechodu Ponitrianskou magistrálou začal opäť slnečne. Na Kaních studniach sa nám spalo dobre, v noci bolo počuť ručať jelene, praskot dreva pod nohami divej zveri, ale k našim príbytkom sa žiadna zver nepriblížila. Aspoň podľa alarmu, na ktorý sme sa nezobudili. Ráno sme vybalili všetko jedlo, ktoré nám zostalo a spravil som poriadnu slaninovicu - praženicu s klobásou a hlavne slaninou. Maťo sa konečne dosýtosti najedol a po pobalení našich pachšametlov sme vyrazili ďalej. Do Handlovej to malo byť podľa značiek cez Veľký Grič necelých 5 hodín bez prestávok.

.. najprv slanina a klobása ..
.. do toho ešte vajíčka a raňajky deluxe boli hotové ..

Od Kaních studní sme prešli cez Tri chotáre cez Hrebienky vedľa Lesného klína, kde som si všimol zopár medvedích stôp až ku vysielaču na Jarabej skale (1169). Pred ním bola lesná cesta poriadne rozjazdená od traktorov, ktoré zrejme len nedávno dokončili oplotenie okolo tohto nového vysielača, ktorý ani nebol zaznačený v našich mapách.

.. stále pekný hrebeň Vtáčnika ..
.. Hrebienky ..
.. vysielač na Jarabej skale ..

Hodinu a pol nám trvalo, kým sme prešli z Jarabej skaly cez Orlí kameň (1126m) na Biely kameň (Bielu skalu 1135m) kde mal byť výhľad na široké okolie. Keď sme prišli ku vyhliadke, zákazová cedula nám oznamovala zákaz vstupu kvôli nebezpečnému zosuvu pôdy. No ale povedzme si rovno, kto by si nedoprial výhľad na Handlovú, Kremnické vrchy hlavne keď bolo vidno aj vysielač na Skalke. Dolu som si všimol obrovské množstvo zosypaných kameňov, takže som usúdil, že tento zákaz mal naozaj opodstatnenie. Chvíľu sme ďalekohľadom sledovali okolie a keď nás to omrzelo, vrátili sme sa na značku a pokračovali ďalej ..

.. chodníček pri suchých ihličňanoch ..
.. výhľady z Orlieho kameňa ..
.. pri Orlom kameni ..
.. výhľady z Orlieho kameňa ..
.. zákaz vstupu na vyhliadku ..
.. zosypané kamene dolu v doline ..
.. Handlová a Kremnické vrchy ..
.. Veľký Grič ..
.. dezert na Bielej skale ..
.. bol tu aj Ivan keby ste náhodou nevedeli ..

Z Bieleho kameňa nasledoval zostup na Dierovce, odkiaľ sme neskôr prišli ku dvojkrížu s malou kaplnkou pod Veľkým Gričom, kde bolo úplne nahovno značkovanie a desiatky vyjazdených lesných ciest nás na chvíľu zmiatli. Keď sme značku našli, nasledoval stupák na Veľký Grič cez úseky pripomínajúce vyschnuté druhohory akurát bez dinosaurov ..

.. cedula už veru čo-to pamätá ..
.. kaplnka pod Veľkým Gričom ..
.. dvojkríž so stolíkom a lavičkou ..
.. majú podobné oznamy vôbec zmysel? ..
.. výruby ..
.. ktorá z podobných ciest je tá pravá? ..
.. poslední mohykáni ..
.. druhohory? ..
.. pohľad na Vtáčnik a Biely kameň ..
.. Veľký Grič ..

Po výstupe na Veľký Grič z Bielej skaly si všimnete skôr odbočku na vyhliadku ako samotný vrchol so smerovníkom. Vyhliadka bola po pravej strane a stála naozaj za to. Výhľad z Veľkého Griča (971m) na Handlovú bol perfektný. Okrem toho bolo krásne vidno Kremnické vrchy a Novú Lehotu ..

.. na Veľkom Griči (971m) ..
.. kde to býva Mišinka? ..
.. Maťo rulez! ..
.. výhľady z Veľkého Griča ..

Na vrchole Veľkého Griča sme zalistovali vo vrcholovej knihe a objavili tam 2 príspevký našich kamarátov z Handlovej a Prievidze, ktoré som radšej odfotil, aby mi uverili, že si nevymýšľam.

.. zápis od Mišinky, Iva, Števa a Jááááána ..
.. zápis od Pepe, Janky a ich príbuzných ..

Zostup z Veľkého Griča bol nepríjemný a strmý po kameňoch, ktorý ústil na panelovej ceste nad baníckou kolóniou nad Handlovou. Najhorší bol úsek z vrcholu po Zbojnícke, potom to už bola asfaltová brnkačka až do cieľa ..

.. strmý zostup z Veľkého Griča ..
.. strmý zostup z Veľkého Griča ..
.. Handlová na dosah ..
.. banícka kolónia alebo cigánska štvrť? ..

Po príchode na námestie nás čakalo nemilé prekvapenie - na konci trasy nebol posledný smerovník, iba koniec značky namaľovaný na strome. Predposledný bol 'Chemika' z ktorého bolo 10 minút na koniec celej Ponitrianskej magistrály, ktorú sme týmto pádom úspešne zvládli za 5 dní pohodovej turistiky i napriek tomu, že mi nové topánky spravili zopár otlakov. Celú trasu by som zhrnul ako peknú, menej náročnú štreku s fajn výhľadmi cez rôzne vrchy, doliny, štále, polia, lúky a dedinky v ktorých môžete postretávať zaujímavých ľudí, čo si ľúbia trošičku viac vypiť. Ak by niekoho zaujímali smerovníky s časmi, môžete si ich pozrieť tu.

.. posledný smerovík v Handlovej, záverečný chýbal ..
.. koniec červenej značky na strome na námesti v Handlovej ..

Na záver by som chcel poďakovať Maťovi, ktorý to so mnou celé prešiel a vôbec nefrflal, nášmu víkendovému teamu zloženého z Heppy, Luu, Sama a Babule za podporu a skvelý strávený čas. Zároveň chcem poďakovať a pozdraviť nasledovných ľudí, ktorí sa len náhodou vyskytli v našom okolí a nejakým spôsobom nám pomohli alebo poradili:


Miro Zlatohlávek (Nitra), partička turistov na Remitáži, krčmár v Zlatne za informácie, robotníci na Brestove počas dažďa, Kika Maronová (Veľké Pole) a Janka Rusňáková za odvoz z Handlovej do Prievidze.


Ak sa vám táto cyklotúra páčila, môžete ju lajknúť cez fejsbúk.
Ďalšie podobné reportáže nájdete na tejto stránke.
Vďaka za váš čas! .. Mnk Fcbk [05/2011]