Krížom Krážom Po Indii

.. reportáž Juraja Bogdaňa z roku 1969 ..
"Vážení priatelia, nedávno som sa vrátil z Indie a chcem sa s vami podeliť so všetkým,
čo som na svojej ceste po tejto krajine videl, prežil a skúsil, porozprávať vám o svojráznych ľuďoch a živote,
ktorý sa podobá rozprávke z Tisíc a jednej noci." (Juraj Bogdaň)

Joga - cesta k dokonalosti

  Po tom, čo sme v predchádzajúcom čísle o joge povedali je zrejmé, že niektoré cviky či polohy sú pre organizmus prospešné a môžu nahradiť niektoré bežnejšie telesné cvičenia. Na základe týchto poznatkov vznikli v zahraničí v poslednom desaťročí rozličné školy a inštitúcie. Aj keď majú s jogou, najmä jej filozofiou, málo spoločného, dbajú prísne na výber odborného vedenia, pretože niektoré cviky - týka sa to hlavne tzv. duchových cvičení sú v diletantskom neodbornom prevedení zdraviu škodlivé. A pre tých, čo by sa chceli jogou vážnejšie zaoberať, treba hneď na začiatku povedať, že stať sa dobrým jogínom a teda spokojným a vyrovnaným, nie je o nič ľahšie ako stať sa láskavým, vyrovnaným, čestným a nebojácnym človekom. Veľa tých, čo od jogy očakávali univerzálny lacný a všeužitočný liek, boli často sklamaní, keď namiesto metódy ako ľahko a bezprácne získať závideniahodné telesné a duševné schopnosti, našli iba zrozumiteľný a prozaický návod na jednoduchý život plný sebazaprenia a odriekania. Život naplnený usilovnou prácou, cvičením a premýšľaním o svojich skutkoch a životnom poslaní. Čo hovoria o joge tí, ktorí sa ňou prakticky zaoberajú:

MUDr. Z.Pinta (asistent ženskej kliniky fakulty detského lekárstva v Prahe)
Vďaka joge som si vyliečil bolesti hlavy a migrénu. Základom jogy je upokojenie - a to je dôležité pri dnešnom životnom tempe. Lekári denne radia pacientom s cievnymi a srdcovými chorobami, aby spomalili životné tempo, znížili duševné a telesné napätie. Bohužiaľ, hovoria to tým, čo sú už chorí, čo nerozumne prepínali svoje sily, nadmerne fajčili, pili veľa čiernej kávy a zabúdali na zdravý pohyb a odpočinok. Nemôžu to však povedať tým, čo sú dosiaľ zdraví a nerozumným počínaním si privolávajú neurózy, cievne a srdcové choroby.

Yehudi Menuhin (slávny americký husľový virtuóz)
Do tajov jogy ma zasvätil jeden indický učiteľ jogy po jednom z mojich koncertov v Bombaji, ktorému som sa zdôveril, že často trpím kŕčovitými záchvatmi a som z toho niekedy celý zúfalý. Od tejto doby pravidelne cvičím a musím priznať, že joga mi pomohla získať stratenú duševnú a fyzickú rovnováhu, ktorú tak potrebujem pre svoje povolanie.

L. Ossius-Zábranská (73-ročná učiteľka jogy z Ameriky)
Pred sedemnástimi rokmi som pri automobilovom nešťastí utrpela ťažký úraz chrbtice. Liečilo ma 32 lekárov, bola som bezvládna a ani jeden mi nedával nádej, že ešte niekedy budem chodiť po vlastných nohách. Za svoje uzdravenie vďačím jogínovi Višnudevanandovi, ktorý sa ma po dlhšom váhaní ujal a naučil ma cvičiť. Musela som vynaložiť veľa úsilia, kým sa mi v mojej bezvládnosti podarilo urobiť niekoľko jednoduchých cvikov. Od tej doby sa môj zdravotný stav začal rapídne zlepšovať a po troch mesiacoch som už dokázala chodiť bez cudzej pomoci a späť bez sádrového panciera. Potom som absolvovala kurz pre učiteľov jogy a z vďaky za svoje uzdravenie učím jogu aj iných. Jej vďačím za sviežosť a za to, že aj napriek zúfalému položeniu som sa opäť mohla postaviť na vlastné nohy.

MUDr. J.Kovář (primár nemocnice v Ostrave)
V dnešnom živote, ktorý je plný zhonu a napätia, hľadajú ľudia rozličné cesty na uspokojenie. Športujú, cvičia, chodia do prírody. U nás sme usporiadali kurz indickej jogy v dome kultúry VŽKG. Aj keď ešte nemáme zhrnuté výsledky cvičenia 18 mužov a 26 žien, aj tak môžem povedať, že joga má priaznivý vplyv na upevnenie zdravia. Pravidelné cvičenie pod odborným dozorom môže ľudskému zdraviu len prospieť. Keď výsledky našich kurzov kompletne vyhodnotíme, sľubujem o tom napísať článok pre váš časopis.

Ing. V.Klíč (pedagóg z Kroměříža)
O joge sa napísalo veľa pravdivého aj nepravdivého. Osobne si myslím, že joga je cesta, ktorá telesnými, dychovými a mentálnymi cvičeniami vedie k telesnej a duchovnej dokonalosti. Pravda, náš bežný človek si pod pojmom cvičenia obyčajne predstavuje činnosť pohybovú. U jogistických pozícií - asán, nejde však len o pohyb. A moje osobné skúsenosti? Joga je najúčinnejší a neškodlivý liek proti večnému zhonu na utýrané nervy človeka atómového veku. Ja osobne vďačím joge za to, že po ťažkom zranení chrbtice som sa dostal z poloinvalidného stavu a dnes na svoj korzet spomínam iba ako na zlý sen. Joga pôsobí na organizmus ako na celok, fyzický a psychický rozvoj je v úplnom súlade. Veľkým kladom jogy je, že nepotrebujete nijaké náradie, náčinie, športovisko. Stačí mať čerstvý vzduch. Podľa serióznych zistení sa pri joge dosiahne s minimálnou energiou maximálny účinok. A čo je nemenej dôležité, jogu možno cvičiť v každom veku.

Bob Hoffman (coach vzpieračského reprezentačného družstva USA)
Cvičenia jogy pre zvyšovanie akýchkoľvek športových výkonov sú neobyčajne dôležité, žiaľ, v praxi nedocenené a málo využívané.

Reg Park (kulturista)
Preštudoval som jogu a môžem povedať, že je to vynikajúca pomôcka pri budovaní telesného a duševného zdravia. Sám pestujem kulturizmus a súčasne aj jogu. Každému túto kombináciu odporúčam. Cvičením jogy si zlepšujem vitalitu pľúc, obvod hrudníka, pestujem pás a rozvíjam brušné svalstvo.


A teraz stručne o pozíciách - ásanách

  Pozície nie sú gymnastické cvičenia, ale polohy - ásany, pózy. Precvičí sa nimi každý sval, pôsobia na vybudovanie silného pružného tela, odolného voči ochoreniu. Okrem toho znižujú pocit únavy, ukľudňujú nervy, zvyšujú elastičnosť a pružnosť svalstva a maximálne zvyšujú ohybnosť. Najdôležitejšie účinky sa javia vo zvýšenej koncentračnej schopnosti, v sebadisciplíne a v kontrole mysle. Každá póza má iný vplyv. Pretože nemáme priestorovú možnosť, aby sme v dnešnom čísle opísali a zobrazili všetky cvičenia, napíšte nám, či máte o jogu vážny záujem. V budúcnosti môžeme pripraviť pod vedením povolaných odborníkov na stránkach nášho časopisu kurz indickej jogy.

  Týmto článkom končíme, vážení čitatelia, náš seriál Krížom krážom po Indii s prísľubom, že už v budúcich číslach pripravíme ďalšie cestopisné seriály.