V dnešnom rozprávaní o Indii som vybral pre vás, milí čitatelia, zo svojho zápisníka niekoľko krátkych zaujímavostí. Robím tak najmä preto, aby ostalo viac miesta na fotografie, ktoré zobrazujú prácu tamojšieho Červeného kríža.
Poštári a pilulky
V snahe znížiť pôrodnosť a zaviesť plánované rodičovstvo, rozhodli sa indické úrady využiť v niektorých vidieckych oblastiach na tento cieľ aj poštárov. Títo pri svojej každodennej obchôdzke po dedinách ponúkajú obyvateľom za nízke ceny antikoncepčné tabletky a vysvetľujú ako ich používať. Úrady dúfajú, že roľníci, ktorí sa hanbia tieto prostriedky nakupovať v obchodoch, pred poštárom, na ktorého radu obyčajne dajú, nebudú mať nijakú zábranu. Znížiť populáciu a zaviesť plánované rodičovstvo je jedna z prvoradých úloh, ktorej splnenie v nemalej miere ovplyvní aj riešenie mnohých ďalších životne dôležitých problémov.
Pomôže Kámasútra?
V slávnej indickej učebnici lásky Kámasútre, ktorá nedávno po prvý krát vyšla aj u nás, je zmienka o rastline, ktorú keď vraj žena použije najneskôr do troch dní po menštruácii, bude celý mesiac neplodná. Antikoncepčný účinok tejto rastliny teraz laboratórne skúma dr. A. Dvarakanath z Indickej rady pre lekársky výskum. Ak sa potvrdí predpokladaný účinok, bude to mať pre Indiu nedoceniteľný význam. Jej používanie by bolo totiž v súlade s početnými hinduistickými zvyklosťami a s náboženskými zásadami, ktoré sa v Indii dodržiavajú striktnejšie ako zákony.
ADT - sľubuje tri úrody ročne
Indiu často sužoval hlad. Raz boli na príčine katastrofálne suchá, inokedy ničivé záplavy. Avšak často ani v úrodných rokoch sa nevyprodukovalo dosť obilnín a milióny ton sa muselo dovážať. Vinu na tom mal predovšetkým zaostalý spôsob obrábania pôdy. Priemerný výnos najdôležitejšej obilniny - ryže - nedosahoval často ani 7q z hektára. V poslednom čase sa však podarilo v Indii pokusne dopestovať nový druh ryže, ktorá zatiaľ nesie názov ADT 27. Jej hektárový výnos pri dobrej krátkej vegetačnej dobe 130 dní dáva tri úrody do roka.
Tisícročné recepty
Americký národný ústav pre boj proti rakovine uzavrel s indickým farmaceutickým ústavom zmluvu o spolupráci. Zmyslom tejto dohody je pátranie po účinných protirakovinových drogách a previerka liečivých bylín, ktoré sa v dávnych receptoch odporúčali proti nádorovým ochoreniam. Indický ústav posiela výťažky skúmaných bylín do USA, kde sa ich účinok preveruje na pokusných zvieratách. Z dosiaľ preskúšaných 160 rastlín identifikovali 14 druhov, ktoré majú protirakovinový účinok.
Dyňa ako pasca
V niektorých oblastiach v Indii používajú veľkú zrelú dyňu ako pascu na opice. Príprava je celkom jednoduchá. Do dyne sa vyreže malý otvor, cez ktorý sa dá dovnútra trochu uvarenej ryže. Dyňa sa potom prenesie na miesto, kde sa pohybujú opice. Keď zviera zacíti vôňu ryže, zlezie zo stromu, vopchá do vnútra labu a snaží sa jej nabrať čo najväčšiu hrsť. Samozrejme, že potom plnú labu nemôže cez otvor vytiahnuť naspäť. Dobrej lahôdky sa dobrovoľne vzdať nechce, opatrne sa vláči s ťažkou dyňou na labe a po chvíľke unavená ľahko sa vzdáva do rúk čakajúcich lovcov.
Právo lampy
V južnej Indii sa ešte aj dnes rešpektuje zaujímavý zvyk pri pomenovaní novorodenca. Keď sa rodičia nevedia dohodnúť na mene svojej ratolesti, riešia tento domáci spor starodávnym zvykom tak, že obaja zapália súčasne lampu a ktorá dlhšie vydrží horieť, ten má právo vybrať dieťaťu meno.
Nový srdcový liek
Univerzitný profesor dr. V. Rangasvamy so svojim kolegom dr. Šesadrým z Dillí objavili a preskúšali nový úspešný liek na niektoré choroby srdca. Základom lieku je výťažok z plodov oleandru Pila Canery, ktorý voľne rastie po celej krajine. Autori tvrdia, že liek je účinnejší ako dosiaľ používaný digitalis.
India - atómová veľmoc
Aj keď doteraz India nevyskúšala ani jeden jadrový výbuch, predsa o nej možno hovoriť ako o štáte s pokročilým nukleárnym výskumom. Jej jaderný rozmach a najmä jeho praktické využitie, si zasluhuje obdiv. Po atómových elektrárňach, ktoré sú v prevádzke už niekoľko rokov, spustia ešte tento rok dva ďalšie reaktory. Jeden v elektrárni v Tarupe, s celkovým výkonom 200 megawattov a druhý s rovnakým výkonom v Rádžastáne. Indická komisia pre jadrovú energiu zamestnáva vyše 2500 vedcov a inžinierov .. (pokračovanie)