Cyklotúra Juhoslovenskou Kotlinou

.. alebo veselé príhody s cigáňmi v Stolických vrchoch
"Takéto štiplavé papričky si ešte nejedol, uvidíš, že si na mňa ešte spomenieš .." (Pani v Slatine)

Z Krupiny cez Rykynčice a Santovku do Levíc

(Krupina, Devičie, Hontianske Nemce, Domaníky, Medovarce, Rykynčice, Plášťovce, Slatina, Hokovce, Dudince, Hontianske Trsťany, Domadice, Santovka, Hontianska Vrbica, Malý Kiar, Kalinčiakovo, Levice .. (83km)

  Budík na 7:30 nas prebral z kómy aby sme mohli už o ôsmej štartovať. Hluk z mesta nebolo počuť čo nám vyhovovalo a výhľad na šrotovisko nám počas noci nevadil. Chvalabohu bola tma a dokonca sme úspešne odignorovali aj tú otravnú lampu, čo svietila celú noc do okna ubytovne ..

.. turistická ubytovňa Turistická Ubytovňa ..

Keďže sme boli na južnom konci Krupiny, rovno sme sa pobrali ďalej cez Devičie do Hontianskych Nemiec. Opustená stanica pôsobila smutným dojmom no vďaka nápaditému a kvalitnému označeniu sa určite nestratíte a poľahky nájdete ako východy, tak aj záchody ..

.. statok ..
.. voľný výbeh uznávam ..
.. stanica Hontianske Nemce ..
.. záchody a za nimi východ ..
.. staničné okno ..

Po hlavnej ceste sme sa vydali do Domaníkov pozrieť nejakých Manikov, ale keďže sa tam žiadne moje kópie nenachádzali, tak sme pokračovali bočnou cestou ponad staré vinice na kopec Nad hájom. Parádna cesta s výhľadmi na Bzovícku pahorkatinu nás potešila autami, ktorých sme na tomto úseku stretli presne nula. Pri Vysokom poli, ktoré ani neviem či bolo skutočne vysoké, bolo odparkované auto plné dreva. Veru, skvelý nápad ako skladovať drevo pred dažďom ..

.. výhľady nad Domaníkmi ..
.. takéto krásne jabĺčka rástli na stromoch pri ceste ..
.. kôlňa ;-) ..
.. som zaparkoval! ..
.. no nie je tu krásne? ..

Po malom zjazde sa vynorila a vyskytla akási odbočka do malej obce Medovarce v južnej časti Krupinskej planiny. Zaujímavosťou v tejto dedinke, ktorá ma okolo 260 obyvateľov je, že na domy číslo 2 až 6 v prvom rade a domy číslo 7 až 12 v druhom rade nesvieti v mesiacoch november až január slnko. Dobré, že? Okrem iného sme tu stretli 92 ročnú babičku so svojou dcérou s ktorou sme prehodili pár viet o živote. Neveriacky krútili hlavami zľava doprava jak na majstrovstvách sveta v pingpongu keď sme im povedali, že sme cykloturisti a došli sme do tejto dedinky nakuknúť. Vtipná bola aj krčma u Darinky mandarinky v centre tejto malinkej obce, akurát škoda, že bola zatvorená ..

.. cesta na Medovarce ..
.. Medovarce ..
.. krčma ..
.. 92 ročná babička so svojou dcérou ..
.. na to, aká to je malá obec, majú na informačnej tabuli skutočne veľa oznamov ..

Z Medovariec sme pokračovali popri riečke Krupinica do rodiska známeho vedca Ing. Zoltána Kafku, inžiniera - Rykynčíc. Ľudia pohybujúci sa na Facebooku určite tohto zvláštneho vedca zachytávajú. Raz s nim dokonca vyšiel rozhovor v Stratégiách. Jeho navskutku zaujímavé vynálezy nájdete na jeho facebookovskej stránke. Nanešťastie sme nemali čas ho navštíviť a tak sme pokračovali ďalej na Plášťovce. V tejto zvláštnej obci sa nachádza indiánsky tábor Dakota, ktorý na svojej stránke oznamuje, že tam môžete nahliadnuť do života severo-amerických indiánov. V Plášťovciach sa nachádza aj dedinské múzeum. Situované je hneď pod kostolom, ktorého veža má 42m. Ďalšou zaujímavosťou je bývalý Pláštovský kaštieľ Palásthyovcov, v ktorom teraz sídli škola. Obec má bohatú históriu čo sa prejavuje najmä na budovách či už kúriách, mlynoch, či pamätníkoch.

.. slávne Rykynčice ..
.. Tupipánka ..
.. Plášťovce ..
.. schody ..
.. úzke dvere ..
.. asi vetrajú ..
.. zateplenie na plášťovský spôsob ..
.. múry sa už rozpadávajú ..
.. indiánsky tábor Dakota ..
.. dvor tábora ..
.. za tento by som veru teraz nemenil ..
.. kostol postavený z pálených tehál v secesnom slohu s neorománskymi prvkami ..
.. múzeum dediny v Plášťovciach ..
.. múzeum dediny v Plášťovciach ..
.. János Vitéz ..
.. kraslice v múzeu ..
.. múzeum dediny v Plášťovciach ..
.. domček v Plášťovciach ..
.. ďalšia pekná kamenná stavba ..

Z Plášťoviec sme pokračovali do Slatiny, ktorá je známa vďaka prírodnej minerálnej vode. Ako prvé zo všetkých minerálok sa na území Slovenska začali plniť práve minerálne vody zo Slatiny a Santovky. Na dvore jedného domčeku bola milá pani, ktorá mi venovala pár štipľavých papričiek a nezabudla dodať, že si na ňu ešte raz spomeniem. Chcela mi dať ešte aj obed, ale chalani už nejako nervózne prešľapovali na ceste, tak som sa len rozlúčil, schmatol papričky a futašil kadeľahšie ..

.. Slatina ..
.. Slatina ..
.. štiplavé papričky ..
.. nejaký kostol v nejakom poli niekde pri Slatine ..

Malú zachádzku sme si spravili do obce Hokovce, ktorá nie je známa azda ničím, ale pár oldschoolerov si isto pamätá na Margitu Píriovú a jej vynálezy, z ktorých by bolo hriechom nespomenúť "Interplanetárnu kozmickú loď na elektrický pohon s technikou odbočenia v priestore v ľubovoľnom uhlu". Opis celého tohto vynálezu spolu so žiadosťou o udelenie patentu si môžete samozrejme pozrieť v tomto PDF súbore. A fakt to stojí zato. Miestnych obyvateľov sme sa na Margitu pýtali no akosi si nevedeli spomenúť, až keď som spomenul, že ide o vedeckú kapacitu svetového formátu a že nie sme novinári. Potom sa zrazu sváko rozpamätal a so značne maďarským prízvukom si pár krát sám popod nos opakoval: "Píriová, Píriová, igen .. Píriová Márgit".

.. Hokovce ..
.. Hokovce ..
.. Hokovce ..

Ďalším navštíveným miestom bolo kúpeľné mesto Dudince, kúsok od Hokoviec. Dudinská minerálna voda, ako jediná liečivá voda na Slovensku a v strednej Európe, lieči súčasne ochorenia pohybového aparátu a srdcovo-cievneho systému. A to vďaka ojedinelej kombinácii oxidu uhličitého a sírovodíka. Vodu podobného zloženia nájdete v Európe už len vo francúzskom meste Vichy. Areál kúpeľov bol pekný, akurát mi tam nejak chýbali ľudia a celkovo to tak nejak zívalo prázdnotou ..

.. areál Dudiniec..
.. kúpalisko Dudinka ..
.. areál Dudiniec ..
.. areál Dudiniec ..
.. dudinská minerálna voda ..
.. reštaurácia ..
.. Dudince ..

Cez Hontianske Moravce a Hontianske Trsťany sme sa po bočných cestách dostali ďalej na Domadice a do ďalšieho mestečka Santovka. Opäť obec s výskytom minerálnych a liečivých termálnych vôd rôzneho zloženia. Voda z jedného z vrtov pôsobí pozitívne na pohybové ústrojenstvo, kožné choroby (psoriázu), cukrovku a nechutenstvo. Pôvodný prameň bol vyschnutý a oddychová zóna v okoli dosť schátraná. Neskôr sme objavili prístrešok s tečúcou vodou, kde sme si nabrali minerálku priamo z prameňa. Pod prístreškom nechýbal odkaz od starostu, ktorý uvádza, že by ľudia nemali vo veľkom túto vodu brať a následne ju predávať, lebo sa to môže nepáčiť akciovej spoločnosti, ktorá spraví bububu a bezplatnú vodu stopne ..

.. rozhodne krajšie maľby ako v Tuhári ..
.. Hontianske Moravce ..
.. graffiti ..
.. kostol v Hontianskych Trsťanoch ..
.. prázdne bočné cesty ..
.. starý prameň Santovky ..
.. Santovka ..
.. aktuálne tečúci prameň Santovky ..
.. odkaz od starostu ..
.. Santovka závod Santovka ..

Pomotali sme sa ešte po Santovke a začali plánovať cestu do Levíc, kde sme chceli chytiť nejaký vlak do Bratislavy. Dalo by sa ísť po hlavnom ťahu priamo na Levice, čo sme nechceli a trasu sme ešte rozšírili o Hontiansku Vrbicu a Malý Kiar, cez ktorý sme pokračovali na Kalinčiakovo do Levíc. Bol to viacmenej taký dojazd do cieľa, kde sme dorazili spokojní aj s minerálkami z rôznych prameňov, ktoré sme vo vlaku dopili.

.. polia ..
.. Maťo ..
.. Hontianska Vrbica ..
.. Hontianska Vrbica ..
.. Hontianska Vrbica ..
.. Levická ulica až do Levíc ..
.. záverečná ..

Na záver by som chcel poďakovať a pozdraviť pár ľudí, ktorí sa len náhodou vyskytli v našom okolí a nejakým spôsobom nám pomohli alebo poradili:


Rastislav Maňovský (Rimavská Sobota), Stanislava Harkotová (Zahrabina), Žiarislav (Zahrabina), neznáme dievčatko (Ábelová), Vlado Milo (Zaježová) a všetkým cigáňom, ktorí mi túto cyklotúru spríjemnili.
Martin Musil a Jano Hronec (Bratislava), ktorí sa ku mne pridali na posledné dva dni.


Ak sa vám táto cyklotúra páčila, môžete ju lajknúť cez fejsbúk.
Ďalšie podobné reportáže nájdete na tejto stránke.
Vďaka za váš čas! .. Mnk Fcbk [11/2011]